MBSTS hakkında aradığınız her şey BURADA

MBSTS(Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı), 2010 yılından itibaren yapılmaya başlanmış bir sınavdır. Başta İmam-Hatipler olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapıp değişiklik isteyen herkesi ilgilendiren bu sınav pek çok sınav gibi bazı prosedürlere ve şartlara bağlıdır.

Başvuru işlemleri, sınavın nerede yapılacağı, nasıl yapılacağı ve konu dağılımları hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan adaylar sınav gününde sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu nedenle araştırıp tüm sınav detaylarına hâkim olmaları ekstra önemlidir.

MBSTS(Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı), ÖSYM tarafından uygulanan sınavlardan biridir. Bu bağlamda sınavın son derece profesyonel olduğunu söylemek mümkündür. Belli bir ücret karşılığında yapılan sınavın, ücret dışında farklı kriterleri de bulunmaktadır.

O halde gelin hep birlikte aşağıdaki sorular cevap arayalım.

DİB-MBSTS Nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı adına yapılan sınavlardan biri olan MBSTS, mesleki bilgiler seviye tespit sınavı olarak açılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan imam, müezzin ve kuran kursu hocalarına yönelik olan bu sınav, kıdem atlamak ya da mekân değiştirmek için yapılmaktadır.

Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin görev almak isteyen her din görevlisi MBSTS’ye girmek zorundadır. Özellikle yurt dışında görev almak isteyen adayların puan barajını aşmış olmaları gerekmektedir. Diğer adaylar da giriş nedenlerine bağlı olarak yüksek puan almalıdır.

2010 yılından itibaren yapılan sınav, görevliler tarafından pek bilinen bir sınav değildi. Daha sonra yapılan düzenlemelerin ardından zorunlu olması, herkes tarafından ciddiye alınmasına neden oldu.

DİB-MBSTS Ne İşe Yarar?

DİB-MBSTS ile kişi, yurt dışında din adamı olarak görev yapabilmektedir. Aynı zamanda yurt dışı görevlerine kabul edilenler hac görevlisi olarak çalışabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan fakat kıdemini arttırmak isteyen herkes MBSTS’ye girmek zorundadır.

Özellikle imamların sıkça başvurduğu sınavda, uzman imamlık mümkün olmaktadır. Tüm bunların yanında cami görevlileri görev yeri değişikliği talep edebilmek için bu sınava girmiş olmak zorundadır. Sınav sonuçlarına bağlı olarak tercih edebilme hakları doğmaktadır.

DİB-MBSTS’ye Kimler Girebilir?

MBSTS’ye yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan kişiler katılabilmektedir. Sözleşmeli personel için yapılan sınavda imamlar, müezzinler ve kuran kursu hocaları yer almaktadır. Sınava giren adaylar, sınav sonucuna bağlı olarak kıdem ya da mekân değişikliği talep etmektedir.

DİB-MBSTS’de Kaç Soru Vardır?

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan kişiler için yapılan MBSTS, tam olarak 60 sorudan oluşmaktadır. Sınavda soruların her biri çoktan seçmelidir. Doğruların yanlışları götürmediği 60 sorudan ne kadar doğru yaparsanız puanınız o kadar yüksek olacaktır. Puan hesaplama sürecinde sınava girme nedeniniz oldukça önemlidir. Sınava kıdem yükseltmek için girenler, 70 puanla başarabilirken; yurt dışında görev almak isteyen adayların daha yüksek puana ihtiyaçları vardır.

DİB-MBSTS Kaç Saat Sürmektedir?

MBSTS, 60 adet farklı sorudan oluşmaktadır. Sorular, farklı alanların bir araya getirilmesiyle meydana gelmektedir. Her bir soru için 1,5 dakika ayırmanız gerekmektedir. Sınav toplamda 90 dakika sürmekte daha sonra kitapçıklar ve cevap formları toplanmaktadır. Sınav esnasında geç girişler ya da farklı nedenlerle ek süre isteyenlere ilave süre verilmemektedir.

DİB-MBSTS Konu İçeriği Nelerden Oluşmaktadır?

DİB-MBSTS’de 7 ayrı alanda soru sorulmaktadır. Adaylar öncelikle Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi doğrultusunda Kur’an sorularına dikkat etmelidir. Kur’an bilgisinin arkasından tefsir soruları gelmektedir. Bunlar dışında akaid ve kelam başlıkları altında soru dağılımı da bulunmaktadır. Konular arasında adayları en çok zorlayanlardan biri fıkıh ve ilmihal olmaktadır.

Adayların geniş ve detaylı bilgi haznelerinin bulunması bu soruları çözebilmesi açısından önemlidir. Bunların dışında hadis soruları da sınavda yerini almaktadır. Diğer başlıklara nazaran hadis soruları çok daha kolay gelmektedir. Siyer ve İslam tarihi konuları, Dinler tarihine dair sorular da MBSTS içeriğinde yerini almaktadır. Bunlarla beraber mezhepler tarihi de konu dağılımında belirtilmektedir.

DİB-MBSTS Soru Dağılımı Nasıl Olmaktadır?

MBSTS, din görevlilerinin girdiği zorlayıcı bir sınavdır. Konular ve sorular da onların uzmanlık alanlarına yönelik hazırlanmaktadır. Üstelik seçicilik düzeyi de bir hayli derindir. Adaylar Kur’an bilgisi konusu ile ilgili yaklaşık 5 adet soruyla karşılaşırlar. Tefsir, dinler ve mezhepler tarihi başlıkları altında 6 adet soru sorulmaktadır.

Sınavda en çok soru fıkıh ve ilmihalden gelmektedir. Adaylar bu başlıklar altında 20 adet soruya cevap vermek zorundadır. Akaid ve kelam başlığından 8 soru sorulurken, siyer ve İslam tarihinden de aynı şekilde 8 ayrı soru sorulmaktadır. Adaylar hadis başlığı altında yaklaşık 7 adet soruya cevap vermek durumundadır.

DİB-MBSTS Nerede Yapılmaktadır?

MBSTS, 81 ilde yapılan genel bir sınav değildir. Bu nedenle bazı illerin seçilmesiyle gerçekleştirilir. Adana, Afyon, Ankara ve Antalya’nın yanında Balıkesir, Bursa ve Çorum’da gerçekleştirilmektedir. Sınav doğu bölgelerinde Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, Mardin, Şanlıurfa ve Van’da da yapılmaktadır. Bunların dışında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sınavdan önce yayınlanan bildiride sınav yerleri özellikle belirtilmektedir. İstanbul ve İzmir’de birkaç ilçede gerçekleştirilen MBSTS, diğer illerde merkezlerde ya da merkez ilçelerde düzenlenmektedir.

DİB-MBSTS Başvuruları Nasıl Yapılır?

MBSTS adayları, sınava girmeden önce başvurularını gerçekleştirmelidir. Adaylar için süreci takip etmek özellikle önemlidir. Çünkü bilgiler İnternet üzerinden verilmektedir. Sınav başvurusunda bulunmak isteyen adaylar İnternet üzerinden başvuru yapmalılar. ÖSYM başvuru merkezine tıkladıktan sonra başvuru süreci başladıysa MBSTS’yi görmeniz mümkündür. Üzerine tıkladığınızda sistem sizi son başvuru anına dek yönlendirecektir.

DİB-MBSTS Ücreti Ne Kadardır?

34 ayrı merkezde yapılan MBSTS, hemen her merkezde yüzlerce kişinin girdiği bir sınavdır. Adaylar sınava girmeden önce sınav başvurularını tamamlamak üzere internet başvurusu yaparlar. Başvurunun son basamağı ise sınav ücretini bankalara yatırmaktır.

Bankaların hesap ya da IBAN numaralarına BELİRLENEN TL‘yi ödemeleri durumunda sınav başvuruları onaylanmış kabul edilmektedir. Ücrette yıl bazında değişmeler olabildiği gibi herhangi bir değişiklikte sistem üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır.

DİB-MBSTS Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılır?

MBSTS ücretlerini yatırmak isteyen adaylar ücretlerini; Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank ve Ziraat Bankasına yatırabilmektedir. Bankalara gidip IBAN üzerinden ücret ödemeniz ve karşılığında dekont almanız mümkündür. Bu süreci ATM veya internet bankacılığından da kontrol edebilirsiniz.

Evinizde cep telefonlarınızdan ödeme yapabileceğiniz gibi ÖSYM’nin ödemeler bölümünden kredi kartıyla da işlem yapabilirsiniz.

DİB-MBSTS Kaynak Kitapları Nelerdir?

MBSTS kaynak kitapları, adayların sınava hazırlanmalarına yardımcı olan kitaplardır.

DİB Yayınları tarafından basılan ve komisyon tarafından hazırlanan Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri kitabı, adayların yararlanacakları ilk kaynaktır. Bunun yanında Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu’nun Tefsir Usulü eseri de kaynak kitaptır. Komisyon tarafından hazırlanan İlmihal 1 ve 2.cilt, Dini Kavramlar Sözlüğü, Dünya Dinleri isimli kitaplara da çalışılması gerekmektedir.

Kaynak kitaplar arasında Prof. Dr. İsmail Karagöz, Mehmet Keskin, Halil Altıntaş’a ait olan Hac İlmihali de yer almaktadır. Adaylar çalışırken Dr. Ekrem Keleş ve Prof. Dr. Bünyamin Erul’a ait olan Haccı Anlamak isimli esere de göz atmalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Sarıçam’a ait olan DİB yayınları tarafından yayımlanan Hz. Muhammed ve Evrensel Mesaj isimli eser ve Ebu Zekeriyya en Nevevî’nin eseri Riyazü’s Salihin Metin ve Çeviri isimli eser, kaynak kitaplar arasında yer almaktadır. Davut Kaya’nın Tecvidli Kur’an Okuma Rehberi isimli eseri de çalışma kitapları arasında yayımlanmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan kaynak kitaplar, adayların sınava çalışması için ve sınav soruları hakkında fikir edinmesi için önemli eserlerdir.

31 thoughts on “MBSTS hakkında aradığınız her şey BURADA”

 1. Tһank you fоr another fantastic article. Where else maʏ anyone gеt that kind of information in such an ideal manner of writing?
  I’ve a presentation subsequent weеk, and I’m on the search for suсh information.

  Here is my page:

 2. KibTI KibTI Aralık 4, 2021

  А это имеет аналог? тут

 3. Pamela Mart 2, 2022

  It’ѕ really a coоl and helpfսl piece of information. I am satiѕfied that you just shared this helpful info with us.
  Please кeep us up tо date like thiѕ. Thanks fоr sharing.

  my web ρage – gbo5000

 4. Roxana Mart 2, 2022

  Hi my family member! I want to say that this post is amazing, nice
  written and come with almost all significant infos. I would like to peer extra posts like this .

  Also visit my blog post daftar gboplay138 (Abe)

 5. Jonnie Mart 2, 2022

  Ꮤhу viewers still use to read news papers when in thiѕ
  technological world the whole thing is acϲessible on net?

  my website :: gbo5000

 6. Helen Mart 9, 2022

  Hello, і think tһat i saw уou visited my blog so i
  came to “return the favor”.I’m trying to
  findd things to enhance my site!I suppose іts ok
  to use some of your ideas!!

  L᧐ok into my web page: bocoran slot gacor hari ini

 7. Eduardo Mart 9, 2022

  heⅼlo there and thank you for your information – I have certainly picked up sometһing new from right here.

  I did however expertise sevеral technical points using this website, as I experienced to reload the web site lots
  oof times previous to I could gеt it to load corrеctly. I had ben wondering if yoսr web host is OK?
  Not tthɑt I aam complaining, but sluggish loading
  instances times will very frequently affect yoᥙr placement in google and cojld damage your quality score if advertіsing and mɑrketing with Adᴡords.
  Well I am adding this RSS to my email and ϲan ⅼook
  out for a lot more of your respectіve intriguіng content.
  Ensure that ʏou update this agaіn soon.

  my page; link gbo5000

 8. Alisha Mart 20, 2022

  I think this іs onee of the most vtal infoгmation for me.

  And і am glad гeading your article. Bᥙt ԝanna remark օn few geneгal things, The website style iis great, the аrticles is really excellent : D.
  Good job, chеers

  Checҝ out my web page – Gbo5000 slot

 9. An іnteresting discussin is worth ϲomment. I do believe that you oսght to publish more on thiѕ topic, it might not be
  a taboo subject but usually foⅼks don’t speak about these issues.
  To the next! Best wishes!!

  my web sіte: Angelo

 10. It’s very ѕtraightfоrward to find out any matter
  on web as compared to teҳtbookѕ, as I found this
  article at this web sіte.

  Revieԝ my webpage – bocoran Gacor slot pragmatic

 11. Margarito Mart 27, 2022

  Ԍenerally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up
  very pressᥙred me tо try and do so! Your writing style has bеen amazed me.
  Thank you, very great artiⅽle.

  my homepage gbogroup

 12. Jamison Mart 27, 2022

  What i do not undeгstood is in truth how you are now not гeally a lot more neatly-appreciated than you mayy be right now.
  You’re so intelligent. You already know tһerefore signifіcantly with regards to this subject,
  produed mе in my view consider it from so many numerous angles.
  Its like women and men don’t seem tⲟ be involved until it is one
  thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent.

  At all times handle it up!

  Feel free to surf to my page :: bocoran gacor slot pragmatic

 13. Attraсtive component oof content. I ѕimрly stumbled upon yоur
  site and in accession capitaⅼ too aѕsert tһat I get in fact enjоyed account your Ƅlog posts.
  Anyway I’ll be subscribing on your feeds and even I fulfillmеnt you access consistently rapidly.

  Have a loⲟk at my page; gbo338

 14. Randal Mart 28, 2022

  WOW just wһat I was looking for. Came here by searching for gƄo303

  Feel free to viѕit my page; login gboslot

 15. І’ve been exploring for a little forr any high-quality articles or weblog posts on this sort of space .
  Explorіng in Yahoo I ɑt ⅼast stumbled upon this web site.
  Reading thіs infоrmation So i’m happy to express that I’ѵe a very excellent uncanny fеeling I came upo
  еxactly what I needed. I most indubitаbly will make sue to don?t forget this site аnd proviԁes it a look
  гegularlу.

  Alѕo visit my web blog: gbowin

 16. Valencia Mart 28, 2022

  WOW just ѡhat I was searching for. Came here by searching for gbo4d

  Feel free to surf tο my webpagе – slot88

 17. Ιt’s aѡeѕome designed fⲟr me to have a website, which
  is useful designed for my know-how. thanks admin

  Also visit my webpɑge; Slot pragmatic

 18. Kendall Nisan 10, 2022

  Do уou havе a spɑm problem оn thbis website; I also am a blogger, and I ԝas curious about
  your situation; many of us have developed some nice
  practіces and we are looking to exⅽhange methods with other folks, why not
  shoot me an email if interested.

  My web-site: Daftar Gbo303

 19. Kandace Mayıs 21, 2022

  Wow, fantastic blog lɑyout! Howw lоng have you been bloցging for?
  you make blogging look easy. Thе overall look
  of your site is wonderful, let alone the content!

  My wеbpage: link gbo338

 20. you are in point of fаct a just right webmaster.

  The wеbsite loaԀing νelocity is аmazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  In ɑddition, The contents are masterwork. you’ve done a great job on this matter!

  Have a look at mmy blog post … Daftar Gboplay138

 21. Everything iѕ verey open with а very clear description of the challenges.
  It was defіnitely informative. Your sіte is extremely helpful.
  Thank you for ѕharing!

  Here is my web ssite …daftar Gboplay138

 22. What’s up to eѵery single one, іt’s genuinely a goߋd for me
  to pay a quick viѕit this website, it consists of
  prіceless Infoгmation.

  Mү blοg Gbo4D

 23. Excellent post! We wiⅼl be linking to this greаt contеnt
  оn our website. Keep up the good writing.

  Look at my web blog … Gboplay138

 24. Thеre’s ⅾefinately a geat deal to learn about tһis
  subjeсt. I love all оf the points yоu made.

  My website: daftar gbo4d

 25. Ꮋello my loved one! I wish to say that this article
  is amazing, nice written and come with almost alⅼ important infօs.
  I’d like to peer more posts like this .

  My web page; Vern

 26. MichaelPethy Temmuz 19, 2022

  [url=https://antabuse.solutions/]antabuse over the counter[/url]

 27. My brotһer recommended І might like thiѕ blog.
  He wɑs totally rigһt. Thiѕ poѕt truly made my ɗaу.
  You cann’t imaɡine simply how mucсh time I had spent
  for this information! Thanks!

  my blog post: daftar Gbo5000

 28. An oᥙtstanding shaгe! I’ve just forwarded this
  onto a coworker who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact bought me dinner simply becaսse I fօund it for him…
  lol. Sߋ allow me to reword this…. Thank YOU forr the meal!!
  But yeah, thanks for sρending some time to discuss this subject
  here on your blog.

  Here is my hopmepage :: gbo5000

 29. Catalina Ağustos 8, 2022

  Riɡht now it looks like Μovable Type is the best blogging
  ρⅼatform out thеre rіght now. (from what I’ve rеad) Is that what you
  are using on your blog?

  My blog – login gbo4d

 30. Rosalinda Eylül 18, 2022

  Way coⲟl! Some very valid points! Ι appreciatе you writing this write-up and the rest οf the weƄsite іs also very good.

  Also viѕit my web site: link Gbo007

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.