DHBT hakkında aradığınız her şey BURADA

Soru 1-Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ”Yeterlilik” Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi” (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

DHBT sınavına başvuru şartları ile ilgili bilinmesi gereken tüm her şeyi ve 2022 DHBT Başvurularına dair bilinmesi gerekenleri aşağıda anlatacağız. 2022 Yılında yapılacak olan DHBT sınavı yapılmadığı için 2022 yılında yapılacaktır.

Soru 2-DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar. Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır. Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDA İmam-Hatip, Müezzin Kayyım veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Soru 3-DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.  Aşağıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.Bu da;

I- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

II- İlâhiyat Önlisans mezunu

III- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği(DKAB) bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Soru 4-Yukarıda anlatılan  üç okul dışında kimler DHBT sınavına başvuru yapabilir?

Başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Öncede İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamaz iken şimdi bu sistem ve kural değişmiş olup farklı lisenin üstünde bölümlerden mezun olsanız bile İHL diplomasını alabilirsiniz.

Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahiyat Ön lisansı tercih edebilirler. YGS’den barj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih ek kontenjandan başvuru yapılmalıdır.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahiyat Önlisans tercihinde bulunabilir.

Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli idi; şimdi bunlara ilave olarak son güncellemelerle birlikte AÖF tarafından Önlisans programlarına; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı”na göre yerleştirme yapılmaktadır.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık Önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkündür.

Soru 5-Yukarıda verilen üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, hangi durumlarda daha çok avantaj sağlayabilir?

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır. Bununla  ilgili olarak kategorilere ÖSYM kılavuzundan bakabilirsiniz.

Soru 6-Öğrencilik hayatı devam eden DHBT adayları bu sınavlara başvuru yapabilir mi?

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani; Şu an üniversite okusun yahut okumasın, okul devam etsin, etmesin  

1-İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,

2-İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKAB’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2024’de yapılacağından ve 2023  de DHBT  sınavı yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2022’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKAB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

Soru 7-İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi olmak için hangi aşamaları geçmesi / yapması gerekir?

DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan; Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2022 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2022 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Soru 8-Şu anda  DİYANET’TE görevli İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi DHBT sınavına gire bilir mi?

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKAB mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir. Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Soru 9-DHBT ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2022 tarihlerinde 2022-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2022 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2022-KPSS Orta öğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

00.00.2022 KPSS Orta öğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.2022  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2022-KPSS Lisans’a hem de 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2022-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Kpss sınavına başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar sistem otomatik olarak başvuru yapmayı engeller. O yüzden Kpss sınavı başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Kpss ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.