DHBT hakkında aradığınız her şey BURADA

Soru 1-Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ”Yeterlilik” Sınavı yerine ÖSYM’ye yaptırılacak olan ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi” (DHBT) sınavına kimler katılabilir?

DHBT sınavına başvuru şartları ile ilgili bilinmesi gereken tüm her şeyi ve 2022 DHBT Başvurularına dair bilinmesi gerekenleri aşağıda anlatacağız. 2022 Yılında yapılacak olan DHBT sınavı yapılmadığı için 2022 yılında yapılacaktır.

Soru 2-DHBT başvuru şartları nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı(DİB) bünyesinde görev almak isteyenler ilk olarak Kpss ve DHBT Sınavlarına girmek zorundadırlar. Bunun neticesin de DHBT mülakat ve diğer işlemlerle devam eden bir süreç vardır. Henüz devlet memuru olmayıp, devlet kurumlarından birisi olan DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDA İmam-Hatip, Müezzin Kayyım veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isteyenler de KPSS ile birlikte DHBT’ye de girmek zorundadır.

Soru 3-DHBT Sınavına Kimler Başvurabilir?

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır.  Aşağıdaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar.Bu da;

I- İHL / İmam Hatip Lisesi mezunu olmak.

II- İlâhiyat Önlisans mezunu

III- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği(DKAB) bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Soru 4-Yukarıda anlatılan  üç okul dışında kimler DHBT sınavına başvuru yapabilir?

Başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Öncede İlahiyat Ön Lisans mezunu veya Lisans okuyup imam hatip lisesi okumayanlar İHL diploması alamaz iken şimdi bu sistem ve kural değişmiş olup farklı lisenin üstünde bölümlerden mezun olsanız bile İHL diplomasını alabilirsiniz.

Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açık öğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahiyat Ön lisansı tercih edebilirler. YGS’den barj puan alınmış olmalı ve aşılmadığı durumda ek tercih ek kontenjandan başvuru yapılmalıdır.

YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahiyat Önlisans tercihinde bulunabilir.

Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli idi; şimdi bunlara ilave olarak son güncellemelerle birlikte AÖF tarafından Önlisans programlarına; lise veya meslek lisesi diplomasına ek olarak, ÖSYM tarafından yapılan TYT’den alınan puan, öğrencinin yaptığı tercihe ve “Ortaöğretim Başarı Puanı”na göre yerleştirme yapılmaktadır.

İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık Önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkündür.

Soru 5-Yukarıda verilen üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, hangi durumlarda daha çok avantaj sağlayabilir?

Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2 yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır. Bununla  ilgili olarak kategorilere ÖSYM kılavuzundan bakabilirsiniz.

Soru 6-Öğrencilik hayatı devam eden DHBT adayları bu sınavlara başvuru yapabilir mi?

Hem KPSS hem de DHBT 2 yılda bir yapıldığı için, bu sınava mezun olanlar ile başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar da başvurabilir. Yani; Şu an üniversite okusun yahut okumasın, okul devam etsin, etmesin  

1-İHL, AİHL ve Açık öğretim İHL’den mezun olanlar tüm öğrenciler ile,

2-İlahiyat Önlisans ve İlahiyat Fakülteleri ile DKAB’den mezun olan tüm öğrenciler başvurabilir.

Ayrıca; bir sonraki KPSS ve DHBT 2024’de yapılacağından ve 2023  de DHBT  sınavı yapılmayacağından dolayı, şu an hâlen İHL, AİHL’de okuyan 11. sınıf öğrencileri, Açıköğretim İHL’de okuyup 2022’ye kadar mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava katılabilir. Ancak mezun olduktan sonra bu puanı kullanabilirler.

Aynı şekilde, hangi lise mezunu olursa olsun, şu an İlahiyat önlisans okuyan, dört yıllık İlahiyat Fakültesi okuyan, DKAB okuyan ve gelecek yıl mezun olabilecek öğrenciler de bu sınava girebilirler.

Sınava mezun olabilecekleri kategoriden girebilirler.

Dört yıllık İlahiyat okuyanlardan 2. sınıf öğrencileri, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler,

Yine İHL mezunu olup dört yıllık lisans okuyup 2. sınıfta okuyanlar, önümüzdeki yıl iki yıllık bitirebilecek durumda iseler, Ön lisans kategorisinden KPSS-DHBT’ye başvurabilirler.

Hem KPSS hem de DHBT’ye ilk defa memur olacaklar başvurabilir.

Soru 7-İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi olmak için hangi aşamaları geçmesi / yapması gerekir?

DHBT’ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan; Lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların 2022 tarihleri arasında KPSS Lisans başvurularını;

DHBT’ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise 2022 tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvurularını yapmaları zorunludur.

Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Soru 8-Şu anda  DİYANET’TE görevli İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi DHBT sınavına gire bilir mi?

Şu an DİYANET’te görevli olan  İHL veya 2 yıllık İlâhıyat ya da 4 yıllık İlâhıyat, DKAB mezunu kişiler, DİYANET’te, İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi olmak isterlerse, bu sınav yerine, DİYANET’in sadece bu özellikteki adaylara yönelik yaptığı Kurum içi yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir. Bunun duyurusu da Başkanlık web sitesinde zaman zaman Duyurular bölümünde yapılmaktadır.

Soru 9-DHBT ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

KPSS-DHBT, ilk defa İmam, Müezzin veya Kur’ân Kursu öğreticisi atanacaklara yönelik bir sınavdır.

00.00.2022 tarihlerinde 2022-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 2022 tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2022-KPSS Orta öğretim / Ön Lisans’a başvuramazlar.

Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

00.00.2022 KPSS Orta öğretim/Ön Lisans’a son başvuru tarihi olan 00.00.2022  tarihi itibariyle Ön Lisans Diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava orta öğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar.

Bir adayın hem 2022-KPSS Lisans’a hem de 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a katılması mümkün değildir. 2022-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2022-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir.

Kpss sınavına başvurusu olmayan adaylar deneme amaçlı dahi olsa DHBT yazılı sınavına katılamazlar sistem otomatik olarak başvuru yapmayı engeller. O yüzden Kpss sınavı başvurusunu mutlaka yapmak zorundasınız. Kpss ve DHBT sınav başvuru tarihleri farklıdır.

 

94 thoughts on “DHBT hakkında aradığınız her şey BURADA”

 1. Brvdtc Ocak 6, 2024

  major brand allergy pills does benadryl make you sweat strongest prescription allergy medication

 2. Iyrkki Ocak 15, 2024

  strongest antacid prescription order bactrim 480mg for sale

 3. Tzivhm Ocak 16, 2024

  cost accutane order isotretinoin 10mg pills order generic accutane 40mg

 4. Defdht Ocak 18, 2024

  amoxil us amoxicillin cost buy amoxil 250mg online

 5. Yyuoqy Ocak 18, 2024

  top 10 strongest sleeping pills buy meloset 3mg sale

 6. Djhmtv Ocak 20, 2024

  azithromycin order online purchase azithromycin generic buy zithromax 500mg online

 7. Njzokv Ocak 21, 2024

  brand azipro 250mg azithromycin medication order azithromycin generic

 8. Qclpce Ocak 22, 2024

  order furosemide generic purchase lasix generic

 9. Fszwsb Ocak 23, 2024

  buy omnacortil 10mg pill prednisolone 5mg tablet generic prednisolone 5mg

 10. Lhdooo Ocak 25, 2024

  amoxil 250mg brand amoxil 500mg price amoxil 1000mg usa

 11. Jdytjm Ocak 27, 2024

  buy generic ventolin online order ventolin online cheap ventolin 2mg tablet

 12. Yeyyev Ocak 29, 2024

  buy generic synthroid buy synthroid 75mcg pill cheap levothyroxine tablets

 13. Zbldrj Ocak 29, 2024

  order vardenafil 10mg generic vardenafil us

 14. Lezrzu Ocak 30, 2024

  clomid generic clomid ca order clomid 50mg pills

 15. Xktogu Ocak 30, 2024

  tizanidine where to buy buy zanaflex tablets purchase tizanidine online

 16. buy semaglutide online brand semaglutide 14mg cheap rybelsus 14 mg

 17. deltasone 20mg drug order generic prednisone 20mg deltasone 5mg price

 18. semaglutide 14mg for sale semaglutide 14 mg cheap rybelsus 14 mg cost

 19. order accutane online cheap buy absorica without prescription order accutane 10mg

 20. amoxil 250mg drug amoxicillin 500mg usa cheap amoxicillin online

 21. buy generic ventolin online buy albuterol pill albuterol online buy

 22. brand azithromycin zithromax 500mg uk order azithromycin 250mg online cheap

 23. clavulanate canada augmentin 375mg cheap order augmentin

 24. where can i buy omnacortil omnacortil 40mg over the counter order omnacortil 5mg online cheap

 25. how to buy levothyroxine synthroid 75mcg price order synthroid 75mcg pills

 26. neurontin 100mg sale cheap gabapentin tablets purchase gabapentin generic

 27. clomiphene 50mg ca purchase serophene for sale serophene uk

 28. order lasix 100mg without prescription furosemide 40mg sale furosemide pills

 29. buy generic sildenafil 50mg sildenafil without a doctor’s prescription sildenafil 100mg drug

 30. purchase acticlate for sale order monodox generic purchase doxycycline generic

 31. buy rybelsus 14mg for sale order semaglutide 14mg rybelsus 14mg generic

 32. real money blackjack poker games online poker online cash

 33. buy vardenafil 20mg pills cheap vardenafil 10mg order levitra generic

 34. purchase lyrica pill lyrica 150mg brand buy generic pregabalin

 35. plaquenil 200mg pill buy plaquenil 200mg generic buy cheap hydroxychloroquine

 36. aristocort price buy aristocort pill triamcinolone 10mg us

 37. cheap cialis tablets order generic cialis 10mg cialis order

 38. desloratadine cheap clarinex 5mg oral order clarinex for sale

 39. cenforce 50mg tablet purchase cenforce pills buy cenforce 50mg online cheap

 40. order loratadine 10mg loratadine 10mg price claritin 10mg sale

 41. chloroquine 250mg cost buy aralen 250mg online cheap buy chloroquine tablets

 42. order dapoxetine 30mg generic buy dapoxetine 60mg buy misoprostol

 43. tk6a2luqy Şubat 21, 2024

  canadian online pharmacy for cialis canadian pharcharmy online without prescription
  online canadian pharmacies [url=http://canadianphrmacy23.com/]wwwcanadianpharmacy.com[/url]

 44. metformin price order glycomet 500mg pills purchase glycomet pills

 45. xenical 60mg cost orlistat 60mg pills buy diltiazem 180mg for sale

 46. buy zovirax 800mg online cheap acyclovir oral buy generic allopurinol online

 47. buy norvasc 10mg purchase norvasc pills order norvasc 10mg generic

 48. crestor 20mg pill crestor buy online ezetimibe 10mg drug

 49. order zestril 5mg pills lisinopril 2.5mg over the counter cheap lisinopril

 50. buy domperidone generic order domperidone 10mg generic order sumycin 500mg generic

 51. prilosec buy online prilosec buy online order omeprazole 10mg generic

 52. ueb6hyoow Şubat 27, 2024

  canadian pharcharmy online cialis Pharmacy
  canadian pharmacy viagra [url=http://canadianphrmacy23.com/]cheap cialis online canada pharmacy[/url]

 53. brand cyclobenzaprine how to get lioresal without a prescription generic lioresal

 54. order lopressor 50mg online lopressor 50mg drug order metoprolol 100mg for sale

 55. toradol cheap buy generic ketorolac colchicine online

 56. buy tenormin sale order tenormin online cheap tenormin 50mg brand

 57. Tymwrx Mart 2, 2024

  buy cheap generic depo-medrol generic methylprednisolone online buy depo-medrol pills

 58. Sirjaf Mart 3, 2024

  brand propranolol oral inderal cost clopidogrel 150mg

 59. Huoxdi Mart 3, 2024

  best college paper writing service pay for a research paper good academic writing

 60. Ajsnts Mart 4, 2024

  methotrexate price warfarin 2mg tablet buy coumadin 5mg generic

 61. Nzqikz Mart 5, 2024

  metoclopramide online hyzaar price buy cozaar 50mg

 62. Jaimyk Mart 5, 2024

  buy generic meloxicam celecoxib 100mg for sale buy celecoxib generic

 63. Myvmio Mart 6, 2024

  where to buy tamsulosin without a prescription celebrex 100mg pill purchase celebrex pills

 64. Lgzzmp Mart 8, 2024

  purchase esomeprazole generic brand topamax order topiramate 200mg online

 65. Pjsptq Mart 9, 2024

  imitrex 50mg ca where can i buy levaquin buy levofloxacin online

 66. Esfxiq Mart 9, 2024

  ondansetron 4mg brand buy ondansetron without prescription buy spironolactone paypal

 67. Ypeuuw Mart 11, 2024

  avodart uk zantac 150mg pill zantac online

 68. Gosgnu Mart 11, 2024

  simvastatin ca valtrex canada buy generic valacyclovir 1000mg

 69. Vmwqrh Mart 12, 2024

  order ampicillin generic buy generic acillin cheap amoxicillin tablets

 70. Uwnzgr Mart 13, 2024

  order generic propecia 5mg fluconazole 200mg ca buy diflucan 200mg generic

 71. Zgefsd Mart 14, 2024

  order cipro without prescription – keflex 250mg for sale buy generic augmentin 1000mg

 72. Osnggz Mart 14, 2024

  purchase ciprofloxacin pill – cheap cipro 500mg augmentin over the counter

 73. Arkxlj Mart 16, 2024

  order flagyl online cheap – cost azithromycin 500mg buy generic zithromax

 74. Tzqhrn Mart 17, 2024

  buy ciprofloxacin cheap – amoxicillin 250mg uk
  buy erythromycin generic

 75. Zucqty Mart 19, 2024

  buy valacyclovir 1000mg without prescription – buy generic vermox 100mg zovirax drug

 76. Rcmsgy Mart 20, 2024

  ivermectin 12mg without prescription – co-amoxiclav us buy tetracycline generic

 77. Wjluxo Mart 21, 2024

  order flagyl 400mg online cheap – cheap amoxil buy zithromax 250mg for sale

 78. Sgvhjl Mart 21, 2024

  ampicillin for sale order amoxicillin brand amoxil

 79. Gmtoqh Mart 22, 2024

  furosemide usa – order captopril sale capoten 120mg for sale

 80. Zloeos Mart 25, 2024

  purchase glycomet generic – lincomycin over the counter lincocin 500mg canada

 81. Pgbpqb Mart 26, 2024

  buy zidovudine online – buy lamivudine 100 mg for sale zyloprim order

 82. Jexoxi Mart 28, 2024

  buy clozaril 50mg for sale – altace 5mg for sale famotidine 40mg drug

 83. Udeqbi Mart 29, 2024

  buy generic quetiapine – order ziprasidone 40mg online buy eskalith sale

 84. Rifgvr Mart 30, 2024

  oral clomipramine 50mg – buy generic duloxetine for sale buy generic sinequan 25mg

 85. Atsxxm Mart 31, 2024

  buy atarax generic – endep price buy generic endep for sale

 86. Bzvesf Nisan 3, 2024

  buy generic amoxicillin – order generic cefuroxime 500mg ciprofloxacin 1000mg uk

 87. Hvtnzx Nisan 4, 2024

  order augmentin 1000mg generic – buy baycip generic buy ciprofloxacin 500mg generic

 88. Otoynf Nisan 9, 2024

  cleocin pill – order vibra-tabs without prescription chloramphenicol online buy

 89. azithromycin 250mg canada – ciplox pill purchase ciplox

 90. albuterol online buy – buy fluticasone online cheap theophylline without prescription

 91. ivermectin 6 mg for humans – buy eryc 250mg generic buy cefaclor

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.