KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

Nafile ve Teravih namazları

NAFİLE NAMAZLARI VE VİTİR NAMAZI

NAFİLE NAMAZLAR

Farz ve vacip dışındaki namazlara nafile namazlar denir. Düzenli bir vakti olan nafile namazlara revatip düzenli bir vakti olmayan namazlara ise Regaip denir.

Beş vakit farz namazlarla birlikte kılınan sünnet namazlar revatiptir. Bunlarda müekked ve ğayrı müekked olarak 2’ye ayrılır. Teravih namazı müekked sünnettir. Cuma namazının farzından önce ve sonra kılınanlarda revatiptir. Bu namazlarda müekked sünnettir. Şafi Mezhebinde Yatsıdan önce sünnet namaz yoktur. Akşam namazından önce iki rekatlık sünnet namaz vardır.

Sabah namazının sünnetinde birinci rekâtında Kafirun ikinci rekâtında İhlas süresini okuma sünnettir. Kuvvet sıralaması olarak sabah – akşam ve öğledir. Bazı âlimler ise ‘’öğlenin ki akşamınkinden daha kuvvetlidir’’ derler.  Sünnetler kaza edilmez fakat sabahın sünneti başka bir vakit girmesiyse kuşluk vaktinde kaza edilebilir. Başka vakit girdiyse kaza edilmez. Başlanmış nafile namaz tamamlanmadan bozulursa kazası ‘’Hanefiye göre vacip Şafi’ye göre kaza edilmesi gerekmez. Malikiler ise kaza edilmesi farzdır’’ derler.

Nafile namazların evde kılınması daha da faziletlidir. Nafile namazların bütün rekatlarında kıraat farzdır. Şafilere göre nafile namazlarda iki rekatta bir selam verilmesi sünnettir. İkindi ve yatsının sünnetinde ilk oturuşta salli- barik  duaları da okunur. Üçüncü rekatın başında da subhaneke duasıyla başlanır. Nafile namazlarda niyeti belirlemeye de gerek yoktur. Namaz kılmaya denilse yeterli olur. Farz ve vacip namazlarda ise niyetin belirlenmesi gerekir.

Nafile namazlar oturarak ve binek üzerinde kılınabilir. Kısa süre okunacaksa ayakta kılınması daha uygundur. Peygamberiniz Teravih namazını 8 rekat kıldırdı. Ama süresi sahura kadar sürerdi. Hz. Ömer ‘’acaba sahur yemeğini yemeye vakit bulabilecek miyiz diye endişe ederdik’’ derdi. Peygamberimiz bazen yatsı ve öğlenin son sünnetlerini dört rekat olarak kılmıştır. Akşamın sünnetini ise 6 rekat olarak kılmıştır. Nafile namazlarda mümkün olduğunca uzun süre okumuştur.

TERAVİH NAMAZI

’’Rahatlatmak, dinlendirmek’’ anlamındadır. Namaz aralarında yapılan dinlenmelerden dolayı Teravih namazı denilmiştir. Teravih namazı müekked sünnettir. 20 rekattır. Cemaatle kılınması kifai sünnettir. İki rekatta bir selam verilmesi efdal olandır. Peygamberimiz; ‘kim Teravih namazına inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.’ Demişlerdir. Peygamberimiz Teravih namazına rağbetin fazla olduğunu görünce farz kılınır endişesiyle bir daha kıldırmamış; ‘’En faziletli nafile namaz evlerde kılınanlardır’’ der.

Halifeler döneminde teravih tek tek kılındı. Hz. Ömer Teravih namazını cemaatle kılmayı tekrardan başlattı. Übey bin Kab’ı da imam olarak tayin etmiştir. Zamanla rekat sayısı yirmiye çıkarılmış, namazda okunan ayet sayısı da azaltılmıştır. Mezheplerin hepsi ‘’Teravih namazı 20 rekattır’’ derler. ‘’Sekiz rekatı sünnet oniki rekatı müstehaptır’’ diyenler de vardır.