Fatih ÇOLLAK / Tashihi Huruf

KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

Temizlik

TEMİZLİK 

Temizlik: Manevi temizlik için maddi temizliğin olması gerekir. Temizlik maddi, manevi, hükmi olarak 3’e ayrılır. Beden, elbise, mekân temizliğine maddi temizlik denir. Abdest ve gusul ile yapılan temizliğe hükmi temizlik denir. Uzuvları gıybet, yalan, haramdan uzak tutmayada manevi temizlik denir. Maddi temizliğe necasetten taharette denir. İslam temizliğe önem vermiştir. Kuran-ı Kerim’de Peygamberimize hitaben ‘Elbiseni temiz tut‘ buyurulmuştur.   Allah resulü ‘Temizlik imanın yarısıdır.’ diye buyurur. Namazın anahtarı temizliktir. Bir kimse namaza başlamadan önce maddi manevi hükmi temizliğini yapmalıdır.

Suların Hükmü: Su insana, doğaya hayat verir. Asli temizlik aracı olarakta kullanılır. Hanefiye göre sular mutlak ve mukayyed olarak 2’ye ayrılır. Mukayyed su abdest ve gusul için kullanılamaz. Akıcılığı ve inceliği yok olmuştur. Gülsuyu, meyve suyu gibi.

1-Mutlak su: Yaratıldığı tabii halini koruyan sudur. Mutlak suyun 3 özelliği ve 2 tabiatı vardır. Özellikleri, rengi, kokusu ve tadıdır; iki tabiatı da inceliği ve akıcılığıdır. Mutlak Su; Rengi, kokusu, tadı değişmemiştir. İnceliği ve akıcılığı değişmiştir. Yağmur suyu, kar, deniz, ırmak, kaynak ve kuyu suyu örnek olarak verilebilir.  Mutlak sular temiz ve temizleyici olmama yönüyle 5’e ayrılır.

1.Rengi, kokusu, tadı, inceliği, akıcılığı bozulmamış olan sulardır. Bunlar temiz ve temizleyicidir.

2.Temiz ve temizleyici olup kullanılması mekruh olan sular. Tavuk, kedi, doğan, evcil hayvanların su içtiği, ağzını soktuğu suların kullanılması mekruhtur. Su yoksa kullanılabilir.

3.Ma-i müstamel sular. Kullanılmış su demektir. Abdest veya gusül suyu gibi. Temiz ve temizleyici değildir. Kovadaki suya sıcak mı soğuk mu diye bakmak bu suyu kullanılmış yapmaz.

4.Temiz ve temizleyici olmayan sular. İçine pislik düşen sular, köpek ve vahşi hayvanların su içtiği sular bu gruba girer.

5.Şüpheli sular. Eşek ve katırın artığı şüphelidir. Su yoksa abdest alınır. Ayrıca teyemmüm yapılır.

2-Mukayyet su: İçine temiz bir maddenin katılmasıyla incelik ve akıcılığını kaybeden sudur. Mukayyed sular; İncelik, akıcılık gibi özelliği olmayan sulara denir. Gül suyu, maden suyu gibi. Su yoksa sadece maddi temizlik için kullanılır. Hükmi temizlikte kullanılamaz.

Maddi Ve Hükmü Kirlilik: Maddi temizliğe necasetten taharet, hükmi temizliğe de hadesten taharet denir. Boğazlanmadan ve üzerine Allah’ın adının anılmadığı ölen hayvan etleri, kusmuğu, domuz eti, sarhoş edici içkiler, insan idrarı, dışkısı, kusmuğu necis olarak kabul edilir. Hanefilere göre tavuk, kaz gibi kümes hayvanlarının dışkısı ağır necasettir. Sığır, koyun gibi büyük baş hayvanların dışkısı ise hafif necasettir. Ağır necasette haramlık sınırı katıda 3,5 gr sıvıda el ayası kadar olan bölümdür. Hafif de ise haramlık elbisenin 4/1’ini aşmasıyla gerçekleşir.

Hades: Abdestsizlik veya cünüplük sebebiyle insanda meydana geldiği varsayılan kirliliği veya bu kirliliğin sebebini ifade eder.

Hadesten Taharet: Cünüplük, hayız, nifas hallerine Büyük Hades(Arızı Kübra) denir. Namaz abdestini almaya ise Küçük Hades (Arızı Suğra)  denir.

İstibra küçük abdest temizliğine denir. Yani, küçük abdestten sonra vücuttaki idrar sızıntısını gidermek ve temizlemektir.

İstinca ise büyük abdest temizliğine denir. Büyük abdest aldıktan sonra, idrar ve dışkı yolunu temizlemektir. Temizlik sol elle yapılır. Su israfı yapılmaz. Büyük abdest temizliğinde tuvalet kâğıdı da kullanılmalıdır. Tuvalete girerken çoraplar çıkarılır, paçalar sıvanır.

Umum-i Belva: Kaçınılması zor olan şeylerdir. Örnek: Evcil hayvanlardan bazılarının idrar ve atıklarından kaçınırken elbiseye biraz bulaşması namaza engel teşkil etmez.