Fatih ÇOLLAK / Tashihi Huruf

KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

Sınava Giren Adayların Görüşleri(Anlattıkları)
SINAVA GİREN ADAYLARIN GÖRÜŞLERİ

ΘErzurum’da Sınava Giren Ali ÖZTOKMAK Anlatıyor: Standart olarak önce yüzünden okutuyorlar. Daha sonra okuduğun yerden bir tecvid soruyorlar. Yasin, Tebareke, Amme ve Duha suresinden aşağısını ezber olarak soruyorlar. Üyelerden birisi bir ayeti okuyor devam et? Diyor, dur! Diyene kadar devam devam ediyorsun. Bir adet zarf çekiyorsun, içindeki soruyu sesli bir şekilde okuyorsun ve cevabını veriyorsun.

ΘAntalya’da Sınava Giren Mehmet ÇALIŞKAN Anlatıyor: Sınav için içeri girdim. Komisyon bana yarım sayfa Kur’an-ı yüzüne okuttu. İçinden Meddi Arız tecvidini sordular. Sonra Kagıt çektim, kagıtta tebliğ sıfatının tanımı yapılmıştı. Bu tarif sana hangi kavramı hatırlatıyor? dediler. Ben de tebliğ dedim. Daha sonra Ezberden Mülk 2. Sayfayı okuttular. Yasin 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve Mülk 1, 2, 3 sayfalarından ara ara sordular. Akabinde Cenaze duasının erkek çocuğu için olanını ve Hutbe dualarını okumamı sordular, okudum. Nikâh kıyma ile ilgili sorular sordular. Resmi nikâh olmadan dini nikâhın kıyılıp kıyılmayacağı sordular. ‘’Dinen kıyılır dedim. Ama günümüz kanunlarında evlilik cüzdanını görmeden nikâh kıymak hukuken suçtur’’ dedim. Sonra imam kendi nikâhını kıyabilir mi? diye sordular. ‘’Kıyabilir dedim.’’

ΘKayseri’de Sınava Giren Mustafa TEZOL Anlatıyor: Yüzüne okumada meryem suresinden bir bölüm okuttular. 4 ayet okutturdular. Son ayet üzerinde baştan sona tüm tecvid kurallarını söyle? dediler. Ezberlerinde neler var dediler. Yasin, Fetih, Hucurat, Vakıa, Rahman, Mülk, Nebe ve Duha suresinden aşağısı bir de mutad aşırlar var dedim. Arkasından Yasin Suresi 2. sayfayı oku dediler 3 ayet sonra, araya girip 3. sayfadan 36. ayetin başından biraz okudu, devam et dediler, devam ettim, takılmadan. Nebe suresi, son yarım sayfa başındaki 31. ayeti okudular devam et dediler, sonuna kadar devam ettim. Sonra İnşirah, suresini okutturdular.

ΘUrfa’da Sınava Giren Fatma OKUTUCU Anlatıyor: Bir sayfaya yakın yüzünden okudum. Hiç tecvid sormadılar. Adıyat, Tebbet, İnşirah, surelerinden kısa kısa okutular. Yasin, Mülk, Nebe’den ayet okudular, ben devam ettim. Istidrac nedir?  ‘’Abdestin farzları, sünnetleri ve vacipleri nelerdir?’’ diye sordular. ‘’Abdestin farzlarını ve sünnetlerini saydım. Vacibi ise yok’’ dedim. Bir de ‘’Ulul Azm peygamberler hangileridir?’’ dediler. Ben de ‘’Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. İsa, Hz. Musa, Hz. Mumammed’’ dedim. 

ΘTrabzonda’da Sınava Giren Hasan ÇOĞUBAŞARAN Anlatıyor: Sınava girdim, önce istediğin yeri aç oku, dediler. Yarım sayfa Kur’an’dan okuttular. Okurken tecvit hatası yaptığım için tecvit kuralı sordular. Son bitirdiğim ayette Meddi Arız var, dedim. Kaç vecih dediler. Vecihin tanımını sordular. Kasr ne demek? Kur’an’daki kasırla vecihteki kasr aynı mı? Diye sordular. Hangi ezberleri biliyosun? dediler. Hucurat var mı? dediler, Bildiğim ezberlerden sordular, Namazın rukünlerini sordular, Namazda birinci oturuşu yapmasam namaz olur mu? Dediler.

ΘSamsun’da Sınava Giren Hüseyin CANAVAR Anlatıyor: Yüzüne oku dediler. Yüzüne iki sıra bile okumadım. 5 ezber sordular Yasin, Tebareke, Amme ve Fetih. Toplam 5 ama kısa kısa sanırım, gerçekten ezberimiz var mı? Diye anlamaya çalışıyolar. Ve de harflerin mahreçlerine bakıyolar. Eğer tecvid kaidelerini yaptıysan uzatmıyolar. İlmihal olarak belli başlı şeyler soruyorlar. Onlar da kolay. Tecvidden de sıfatları, harflerin çıkış yerlerini sordular. ‘’Tecvidden herşeyi çalışarak öğrenin’’ derim. İlmihal olarak da gün boyu hep ayrı soruları sordular. Komisyondan komisyonada farklı sorular soruluyor. Bir komisyonda güncel soru var, diğerine daha kolay. Bana ilmihal olarak mesela Kaide-i Ahire’yi sordular.

ΘAntalya’da Sınava Giren Hafız Muhammed Mustafa TEKİN Anlatıyor: Hafızım. İlk önce 15. Cüz’den yüzüne tertil ve hadr usulü okuttular. Sonra ezberden ‘’fetih suresini, 25. Cüz’ün 20. sayfasını ve arkası nedir’’ diye sordular. 15. Cüz’ün 17. sayfasının sondan 2. ayetini okuttular. Yarım sayfa yüzüne okuttular ve ‘’bir ayetin tüm tecvitlerini söyle’’ dediler. ‘’Meddi Lini sordualar ve Meddi Lin’den Hurufu Mukatta’ya’’ örnek ver? Dediler. Kef Ha Ya Ayn Sad dedim. Sonra Adiyat’ı ve Hümeze’yi okuttular. Sonra da peygamberlerin sıfatlarını ve açıklamalarını istediler.

Θİstanbul’da Sınava Giren Cuma DOĞRU Anlatıyor: Eğer yüzünden okuma sağlam ise ezberden fazla sormuyorlar. Fil suresinden aşağıda bir yerden iki ayet okuyorsun ve geçiyorsun. Ama yüzünden okuma iyi değilse sınava giren kişinin kalbi mutmain olsun diye heryerden soruyorlar. Cenaze Duası, Nikâh Duası, Hutbe Duaları hatta çok ince bir siyer sorusu sorup cevap verememeni bekliyorlar. Sınava giren kişi kaybettiğinde ‘’sorulara cevap veremedim, ondan kaybettim’’ desin, diye.

ΘDenizli’de Sınava Giren Sabri KAYA Anlatıyor: Tahkik olarak yüzüne okuttular ve orada geçen Meddi Lin’i sordular. Sonra tul, tavassut ve Kasrı sordular. Daha sonra farklı bir sayfadan hadr şeklinde Kur’an okuttular. Oradan da yanlış uygulama yapınca Hükmü Rayı sordular. Bunun dışında bir de Meal-i Gunne’yi sordular. Ezber den; Yasin, tebareke, Burucu suresini sordular. Buruc suresini okuyamam diyince adiyati, Kevser sürelerini sordular.

ΘKastamonu’de Sınava Giren Ayşe Sabırlıkız Anlatıyor: Yüzüne Kur’an okuttular ve bir satır tecvid tahlili yaptırdılar. Oradan İdgam-ı Mealgunne’yi anlattırdılar. Yasin 4. ve 5. sayfaları okutturdular. Sonra Tarık suresini okuttular.

ΘBursa’da Sınava Giren Meryam ORTAK Anlatıyor; Yüzüne okuttular. Bir sayfa aç dediler, 123. sayfa geldi. ‘’Neden baştan açmaya çalışıyorsun? Kur’an okumaya korkuyor musun?’’ dediler. Hiç cevap vermeden bir daha açtım 286. sayfa geldi. Okudum, sonra hadır şeklinde oku dediler. Fetih ve Buruc’tan bir yer sordular. İlmihalden ise; Müdrik, lahik ve mesbuk sorularını sordular.