Fatih ÇOLLAK / Tashihi Huruf

KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

Sınav Konularının Önem Sıralaması
SINAV KONULARININ ÖNEM SIRALAMASI

     Birinci derecede Kur’an-ı yüzüne okuma rol oynar. Kur’anla irtibatını kesenler imtihanda başarısız olurlar. Kur’an-ı Kerim-i yüzünden çok iyi okuyarak komisyonu etkileyebilirsiniz. Kıraati düzgün olmayan sınavda başarı elde edemez. Başarının sırrı Kur’an-ı Kerim’i yüzüne güzel okumaktan geçiyor. Bütün adayların buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Komisyonun en çok üzerinde durduğu konular; Mahreçler, sıfatlar ve Tecvid kaideleridir.

     İkinci derecede ezberler rol oynar. Bazı sureleri bilmenizda fayda vardır. Din görevlisi adayı  Yasin, Mülk, Hucurat, Fetih, Rahman, Nebe sureleriyle Duha suresinden Nas suresine kadar olan sureleri ve bazı duaları ezbere okumaları şarttır. Biliyorsanız bildiğinizi açıkca söylemelisiniz. Bildiğiniz halde hatırlayamadığınız sureleri, ‘’çalışmadım heyecandan unuttum’’ demeyiniz.

Örneğin; ‘’Amme suresi çok kısa olduğundan hocam anımsayamadım ama Mülk suresini çok iyi biliyorum’’ isterseniz onları okuyabilirim gibi + puanlar almanın yolunu deneyebilirsiniz. O halde komisyona alternatifler sunun.

     Üçüncü derecede İlmihal ve Hitabet Bilgisi rol oynar. Namaz, Oruç, Zekât, Hac ve Akaid konularında bilgili olmanız yeterli olacaktır. Yağmur duasını, Cenaze dualarını, Nikâh dualarını, Hutbe Dualarını mutlaka tekrar ediniz. Sert tipli olmayınız, Kendinizi iyi tanıtınız. Güler yüzlü olunuz. Bu tür davranışlar size + puan getirir.

     Müezzin Adaylarının Dikkatine:  Ses tonunuzu çok iyi ayarlayınız. Hangi ezanın hangi makamda okunduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Kamet getirme işini sıkı tutunuz. Aşr-ı Şerif okuyacağınız zaman kendinizi kontrol ediniz.