KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

31-MÜFREDAT

Mesh ve Mest

MESH

Mesh: İslam dini kolaylık dinidir.  Mesh; bir şey üzerinde eli gezdirmek, o şeyi silmek anlamına gelir. Namaz abdestinde baş, boyun ve kulaklar mesh edilir. Buna asli mesh denir. Sargı üzerine yapılan meshe ise bedel mesh denir.

Mest Üzerine Mesh: Ayaklara mest giyildiğinde abdest için bunun çıkarılması ve ayağın yıkanması istenmeyip mestin üzerine meshin yapılması caiz görülür.

Mest’te Aranan Şartlar: Mest ayakları topuklarla birlikte örtmelidir. İçine su gitmemelidir. Yere konduğunda ayakta duracak şekilde sağlam olmalıdır. Hanefilerde kalın çorap, boğazlı terlikler de mest olarak kullanılabilir. Mestin üzeri elin 3 parmağıyla bir defa mesh edilir. Bunun yapılabilmesi için mestin abdestli iken giyilmesi, mestin ayağı kaplaması, (Ayaklarda yıkanması gereken bütün yerleri kaplaması gerekir.) dayanıklı olması(Altı hiç delinmeden 6 km yürünebilmesi gerekir.), mestte yırtığın olmaması, içine suyun girmemesi gerekir. Abdesti bozan durumlar mest üzerine meshi de bozar. Mestin ayaktan çıkması, mest içine suyun girmesi, mesh süresinin sona ermesi mest üzerine meshi bozar. Mükim olan kişide meshin süresi 24 saattir. Seferi de ise 72 saattir. Bu süre meshin giyilmesiyle değil ilk abdest bozmayla birlikte başlar.

Sargı Üzerine Mesh: Yarada, su gitmemesi gereken yerlerde mesh yapılır. Bir defa mesh yeterlidir. Sargının abdestsiz, cünüp yapılması meshe zarar vermez. Özür hali devam ettikçe mesh de devam eder.  Sargının çıkarılmasıyla mesh de bozulmuş olur. Yeniden abdest alması iyi olur. Dolguya, yaraya ve boyanın üzerine mesh yapılabilir. Krem varsa sargı üzerine mesh gibi yapılabilir.