Fatih ÇOLLAK / Tashihi Huruf

KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

Komisyon üyeleri ile Adayları arasında geçen bir kaç söyleşi

KOMİSYON ÜYELERİ İLE ADAYLARIN ARASINDA GEÇEN BİRKAÇ SÖYLEŞİ

    ØBazı komisyon üyeleri ile adayların arasında geçen söyleşileri sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda sıralayacağımız konularda bütün adayların dikkatli olması gerekiyor. Hazır cevabınız ve pratik zekânız sizleri çok rahatlatacak ve bir sonraki sorularda kendinize güveniniz artacaktır.

  ØKomisyon odasına giren Bayan Kur’an Kursu Öğreticisi adayına sorulan bir soru:  Hoca hanım, Biz sizin öğrencileriniz. Bize Meddi Muttasılı anlatır mısın?

  ØKomisyondakiler Müeezin Kayyım adayının ezan okumasını ister. Müezzin Kayyım adayı, kendisini ve ses tonunu o kadar iyi ayarlamış ki, ses tonuyla karşısındakilerini etkilemiş ve ezanı bitirmiş. Komisyon okuduğun Ezan-ı Muhammedi’yi hangi makamla okudun?

  ØKomisyon üyelerinden biri bayan adayının nabzını yoklamak için sebebsiz yere bayan Kur’an Kursu öğreticisi adayına sert çıkar. Bayan aday; hiç bir şey olmamış gibi hareket ederek ve istifini de bozmadan sorulara makul bir şekilde cevap verir.

  ØTeravih namazı kildiriyorsun Fatiha suresini vasıl yaparak oku. Bu soruda vasıl kavramını bileceksin. Fatiha suresinin ayetlerini birbirine bağlayarak gitmesini öğreneceksin. Bu sınavda Fatiha’yı soran komisyon başka sınavda Fil ve Nas arası surelerden birini sorabilir.

  Øİmam Hatip adayı Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okuma işine devam ederken komisyon seri okumasını ister. İmam hatip adayı seri okur. Komisyon sorar; Bu okuyuş şekline ne denir?

  ØKomisyon üyesinden biri ‘’Zilzal suresinden hanımlara sohbet anlatsaniz ne dersiniz?’’ Diye sorar. Böyle bir soruyu cevaplayabilmek için Duha Suresinden aşağısının mealini çok iyi okumak gerekir.

  ØEfendimizin Mariya’dan olan oğlu İbrahim kim tarafından ne zaman öldürülmüştür? Diye bir soru sorar üyelerin birisi. Aday çok uyanık olmalı ve Siyer-i Nebi bigisini kullanarak İbrahim öldürülmemiştir. 16 yada 18 aylık iken hastalanarak vefat etmiştir demesi gerekir.