Fatih ÇOLLAK / Tashihi Huruf

KEFFARETLER

YEMİNLER

EVLİLİK

BOŞANMA

SİYER-İ NEBİ

TEMİZLİK / TEHARET / DİYANET(DİB) FETVALARI

ADAK VE YEMİN / DİYANET(DİB) FETVALARI

DUA VE ZİKİR / DİYANET(DİB) FETVALARI

KADINLARA ÖZEL HALLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

MİRAS VE VASİYET / DİYANET(DİB) FETVALARI

YİYECEKLER ve İÇECEKLER / DİYANET(DİB) FETVALARI

BİDAT VE HURAFELER / DİYANET(DİB) FETVALARI

10.200 SORULU-CEVAPLI MÜLAKAT SORULARI

1-Kur’an-ı Kerim ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

2-Tecvid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

3-Tefsir ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

9-Hadis ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

12-Kelam ve Akaid ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

14-Hac ve Umre ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

16-Peygamberler ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

21-Siyer-i Nebi ile ilgili SORULAR VE CEVAPLAR

28-Genel Kültür ile ilgili SORULAR VE CEVAPLA

6-Konuşmaya Giriş Teknikleri

KONUŞMAYA GİRİŞ TEKNİKLERİ 

40-Konuşmaya giriş teknikleri nelerdir?

&Giriş Cümleleri özenle seçilmeli. Hatip, kürsüye çıktığı andan itibaren, ilk bir iki dakika dinleyiciler gayet hassastır. O’nun kendilerine, faydalı şeyler söyleyeceğini sabırsızlıkla bekler, ümit ederler. Bu değerli ilk dakikaları kötü ve kaba bir girişle harcamak affedilmez bir hatadır. Hatip, dinleyicilerinin, daha sözlerinin başında kendilerini iyi karşılamasını istiyorsa, konuşmalarının açış cümleleri üzerinde titizlikle durmalı, sözlerine dikkat ve alaka uyandıran kısa bir cümle ile başlamalıdır.

&Özür dilenmemeli. Dinleyicilerinizden hiçbir zaman özür dilemeyin. Hiçbir zaman kendinizi küçük görerek, lüzumsuz bir alçakgönüllülükle söze başlamayını. Sakın “sayın dinleyicilerim! Sizi sözlerimle uzun müddet sıkmayacağım” veya “sözlerimi sonuna kadar sabırla dinleyeceğinizi ümit ederim” gibi, yahut da buna benzer cümleler söylemeyin. Konuşmanıza ” Ben hatip değilim…Bu konuda konuşmak için hazırlıklı değilim…. Söyleyecek hiçbir şeyim yok…” gibi ifadelerle asla özür dileyerek başlamayın. Zira özür dilemeler ne kadar samimi de olsa, hatibe beslenen güveni sarsar. lehine bir kanaat uyandırmaz.

&Konuşmaya hemen başlamayınız. Hatibin ilk hedefi dinleyicilerin dikkatini üzerine çekmek olmalıdır. Dinleyicilerle karşı karşıya geldiğinizde, bir an için ses çıkarmaksızın, gözlerinizi onlar üzerinde gezdirerek durun. Beş altı saniye sürecek bu sessizlik, genellikle gürültülü dinleyicileri bile susturur, dikkatlerini size çevirmeye zorlar. Sessiz bir dinleyici grubu önündeki bir hatibin sözlerini de herkes kolayca işitir. Dolayısıyla hatib konuşmaya başlarken, söyleyeceği ilk cümlelerin kaçırılmaması için konuştuğu yerde gürültü varsa, kısa bir süre dinleyiciyi uyarmadan, azarlamadan, sabırla beklemeli, sükunet sağlandıktan sonra konuşmasına başlamalıdır.

&Dostça bir tavır takınınız. Hatib, dinleyicileri ile karşı karşıya kaldığı zaman, ne ders veren bir öğretmen gibi olmalı, ne de sıkılgan, çocuksu tavır takınmalı. Bu konuda samimiyet ve içtenlik esas olmalıdır.

&Konunuzun ne olduğunu belirterek başlayınız. Konununuzun giriş cümleleri dolaysız, dosdoğru olsun. Üzerinde duracağınız konunun ne olduğunu gösteren sözleriniz, konunuz dışındaki malzeme için bir işaret yıldızı vazifesini görür.

&İtiraz uyandıracak ve inanılmayacak bir iddia ile söze başlamaktan sakınınız. Unutmayınız ki, konuşma başlangıcı bir bıçağın ucu gibidir. Ne kadar ince bilenmiş olursa o kadar keskin olur.